Eğitimci Geliştirme Programı (EGP)

Eğitimci Geliştirme Programı Hakkında
Eğitici Geliştirme Programı, ilköğretim çağındaki çocuklara dini bilgi ve değerler alanında eğitim veren öğretmenlere ve öğretmen adaylarına sunulmuş destek programıdır. Bu program ile öğretmenlere,  temel dini bilgilerinin üzerinde teorik ve pratik eğitim verilmektedir. Verilen eğitim sonrasında %80 katılım sağlayanlar katılım belgesi almaya hak kazanırlar.

Eğitici geliştirme programı her sene güz ve bahar olmak üzere iki dönemde gerçekleşmektedir. Programa başvurular çevrimiçi ve yazılı olarak yapılmaktadır. Başvurunun ardından yazılı sınav ve mülakat ile katılımcılar belirlenmektedir.  Program sonunda katılımcı sertifikası verilmektedir.


Programın amacı:
- İlköğretim çağındaki çocuklarla çalışan din ve değerler eğitimi öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının yetkinliklerini artırmak
- Tutum ve davranışları bakımından erdemli, bilgili, kültürlü, şefkatli, görgülü, özümseyerek öğrenen, bilgiyi ezberlemekten ziyade hayata yaklaştıran, özgür düşünen ve düşündüklerini açıkça ifade edebilen, milli ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerlere açık bireyleri yetiştiren, çocuğun doğuştan sahip olduğu potansiyelinin farkına varmasını sağlayan öğretmen ve öğretmen adaylarının yeteneklerini geliştirmesine katkı sağlamak
 

Program sonucunda katılımcıların şu kazanımları elde etmesi hedeflenmektedir:
- Erken ergenlik ve ergenlik dönemindeki çocuğun gelişim özelliklerine göre uygun öğretim yaklaşımını ve tekniğini belirleyebilir.
- Erken ergenlik ve ergenlik döneminde karşılaşılan uyum problemleri hakkında fikir sahibi olur ve  etkili iletişim kurabilir. 
- Kuran-ı kerim öğretimini farklı metotlar ile yapabilir.
- Dini bilgileri öğretimde farklı yöntemleri kullanmakta yetkinleşir. 
- Eğitimde örnek drama, oyun ve masal etkinliklerini uygulayabilir.
- Öğretimini yaptığı alana dair tematik materyal tasarımı yapabilir.
 

Katılım ve başvuru şartları:
- Eğitim programına sınav ve mülakat ile alınacaktır.
- 11 Haftalık bir programdır.

 

Bu projemiz Fatih Mevlanakapıdaki "İhya İslami İlimler Külliyesi"nde Uygulanmaktadır
Adres: Mevlanakapi mah. Mevlanakapi cad. No 61 / Fatih - İstanbul
Tel:0212 529 2424

iletişim