20.05.2024

HATİCE-İ KÜBRA NESLİ İHYA İSLAMİ İLİMLER ve ARAPÇA PROGRAMI

HATİCE-İ KÜBRA NESLİ İHYA İSLAMİ İLİMLER ve ARAPÇA PROGRAMI

 

İHYA İSLÂMİ İLİMLER KÜLLİYESİ

 

MİSYONUMUZ

Bilgili, bilinçli ve örnek bireyler yetiştirmek için din eğitimi ve hizmet alanında derinliği ve sürekliliği olan nitelikli ve özgün faaliyetler düzenlemek ve bu tür çalışmaları desteklemek.

 

VİZYONUMUZ

Yetiştirdiği bireyler ve birikimiyle alanında öncü ve örnek kuruluş olmak.

 

İHYA’DA EĞİTİM

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, günün ve geleceğin ihtiyacı olan öncü nesli yetiştirecek bir eğitim müfredatı takip edilmektedir. Müfredatın esası klasik usul ile birlikte modern usulü bir arada tatbik etmeye dayanmakta, böylelikle hem geleneksel hem modern birikimden öğrencilerimizin faydalanması sağlanmaktadır.

 

FAALİYETLER

• Açık Lise Dersleri • Seminerler • Kitap Tahlil Programları • Müzakereler • Mütalaalar • Kamplar • Atölyeler • Sosyal ve Kültürel Faaliyetler • Rehberlik Hizmeti

 

TEMEL EĞİTİM PROGRAMI

Dersler; güz, bahar ve yaz dönemlerinde toplamda 44 hafta sürmektedir. Böylece, Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda dört yıllık eğitim programını tamamlayan bir öğrenci yılda 1320 saat, dört yılda ise toplamda 5280 saat eğitim almış olmaktadır.

Güz, Bahar ve Yaz olmak üzere

3 ders dönemi

44 hafta

220 gün

1320 saat eğitim

25 farklı ders

 

ARAPÇA 1 Klasik Arapça Modern Arapça İlmihal Siyer Talim’ul Müteallim Osmanlıca

Arapça 2 (1.Dönem) Klasik Arapça Modern Arapça İlmihal Siyer Hadis Okumaları Talim’ul Müteallim

Arapça 2 (2.Dönem) Klasik Arapça Modern Arapça İlmihal Siyer Hadis Okumaları Talim’ul Müteallim

Arapça 3 (1.Dönem) Klasik Arapça Modern Arapça Fıkıh (Arapça Metin) Akaid Tefsir Hadis Usulü Hadis Okumaları

Arapça 3 (2.Dönem) Klasik Arapça Modern Arapça Fıkıh (Arapça Metin) Akaid Tefsir Hadis Usulü Hadis Okumaları

Arapça 4 (1.Dönem) Belagat Akaid (Arapça Metin) Fıkıh (Arapça Metin) Tefsir Mantık Hadis Usulü (Arapça Metin) Hadis Okumaları Fıkıh Usulü Modern Arapça

Arapça 4 (2.Dönem) Kelâm Akaid (Arapça Metin) Fıkıh (Arapça Metin) Tefsir Mantık Hadis Usulü (Arapça Metin) Hadis Okumaları Fıkıh Usulü Modern Arapça

 

KAMPLAR

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, öğrencilerimizle düzenlediğimiz kamplarımız, bünyemizde ve çeşitli kurumlarla düzenlenmekte olup; bu kamplar, ilim ve kaynaşmanın bir arada yaşandığı vakitler olarak tertip edilmektedir.

 

SEMİNERLER

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, alanında uzman yazar, editör, hatip ve eğitimcilerin samimi bir atmosferde öğrencilerle tecrübe paylaşımında bulundukları seminerler ile öğrencilerimizin fikri yapısı desteklenmekte ve güncel hayatta yararlanabilecekleri bilgileri edinmeleri sağlanmaktadır.

 

KİTAP TAHLİLLERİ

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, öğrencilerimizin estetik bakış açısı, dil zevki, hoş bir uslüp ve edebi bir birikime sahip olabilmesi için klasikten moderne yaş grubuna uygun olarak özenle seçilen kitaplar hocalarının danışmanlığında tahlil edilmektedir.

 

EĞİTİM KADROMUZ

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda; akademisyenlerden ve alanında uzman kişilerden oluşan eğitimci kadromuzla geleceğe yön verecek nesilleri yetiştirmeyi hedefliyoruz.

 

ATÖLYELER

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, öğrencilerimiz için sadece ilim odaklı bir eğitim tercih etmemekte; geleceğin anneleri, toplumun öncü nesli olarak gördüğümüz öğrencilerimizi çeşitli açılardan geliştirecek atölyeler düzenlemekteyiz.

 

SOSYAL FAALİYETLER

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, derslerin yorgunluğunu atmak, öğrencilerimizin motivasyonu arttırmak ve kendini ifade etme imkanı sunmak için çeşitli kurumlarla tertip ettiğimiz sosyal ve kültürel faaliyetlerimiz bulunmaktadır.

 

REHBERLİK HİZMETİ

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, Rehberlik birimimiz, öğrencilerimizin sevgi ve güven içinde araladıkları bir kapı olma özelliğiyle çalışmalarını sistemli bir şekilde sürdürmektedir. Kursa ve programa oryantasyon, birlikte yaşama, sorumluluk alma ve sorun çözme gibi becerilerin oluşumunda gerekli desteği vermekte; anket, mülakat, test ve gözlem teknikleri uygulanarak öğrencinin takibi yapılmaktadır. Dil anlatım, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve İngilizce ek dersleri Haftada 4 gün 32 Hafta 500 saat

 

İHYA İSLAMİ İLİMLER 9.SINIF AKADEMİK PROGRAMI

Hatice-i Kübra Nesli İhya İslami İlimler ve Arapça Programı’nda, 9.sınıf öğrencilerimize yönelik lise eğitimlerine yardımcı olacak, Dil anlatım, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji ve İngilizce derslerinden oluşan yıl içerisinde 32 hafta ve toplamda 500 saat ek ders ilave edilmiştir. Bu programda; İslam’ın istikbali olarak gördüğümüz öğrencilerimizin akademik eğitimlerini en verimli şekilde sürdürmelerini ve ümmete fayda sağlayan zincirin bir halkası olabilmelerini hedeflemekteyiz.

 

 

HATİCE-İ KÜBRA NESLİ ARAPÇA VE İSLAMİ İLİMLER PROGRAMI

İslami İlimleri Kur’an Dili ile Ana Metinlerinden Oku ve Anla!

İlim yolculuğunda asırlar boyunca kitaplarda yazılmış olan ne varsa, satırlarda olanı sadırlara nakşetme gayretindeyiz.

Hayatı bütünü ile anlamak! Kur’an’ı, hayat kitabı tutarak eşyayı, tabiatı ve kainatı okumak. İlmin rehberliğinde; Evinin Haticesini, Eşinin Haticesini görmek için çalışıyoruz.

 

Efendimiz’in(s.a.v) dilinden Hz. Hatice:

 

“Hayır, Allah Teala bana ondan hayırlısını vermedi. Halk ana inanmazken o inandı. Herkes bana yalancı derken o, doğru söylediğimi kabul etti. Kimse bana bir şey vermezken o beni malıyla destekledi ve Cenabı hak bana ondan çocuklar ihsan etti.”

Hadis-i Şerif

 

ARANAN ŞARTLAR:

 

Hafız olması veya 1 yıl Kur’an-ı Kerim eğitimini tamamlamış olması

Lise 1 öğrencisi olması

 

Proje Dosyasını İndir
İhya Vakfı
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Bilgi almak için bu hattı kullanabilirsiniz.
WhasApp Bilgi Hattı
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Bağışta bulunmak ve hafızları desteklemek için bu hattı kullanabilirsiniz.
WhasApp Bağış Hattı